Gemlik Zeytini Özellikleri

Gemlik Zeytini

El emeği, göz nuru Gemlik Zeytini. Soframıza gelene kadar bitmek tükenmek bilmeyen bir emek harcanır yetiştirilmesinde. İşte Gemlik Zeytini’ni Dünyanın En Kaliteli Zeytini yapan da bu emeğin karşılığıdır. Gemlik Zeytini sofranıza gelene kadar bir çok aşamadan geçer. Kış döneminde kar ve yağmurlarla kabaran nemli toprak ilkbaharda bellenerek veya motorla sürülerek karıştırılır,budama ile fazla ve lüzumsuz dalları kesilen zeytin ağacı yeni mahsulüne hazır hale getirilir.

Haziran ayının ilk yarısında zeytin çiçek açar. Temmuz ayı içinde sap dibi mücadelesi yapılarak zeytinin ağaçta daha sağlam asılı kalması sağlanır.Temmuz ve Ağustos aylarında zeytinin sulama işlemi gerçekleştirilir.Sulama işmleminde genellikle damlama yöntemi kullanılır. Eylül ayının ikinci yarısı zeytinin yağlanması başlar.

Bundan sonra hasat mevsimi beklenir, Zeytin en çetin ve soğukların başladığı Kasım,Aralık ve Ocak aylarında sepete tek tek elle toplanmak suretiyle hasat edilir ve gece evlerde kızılı ve olgunlaşmamış yeşil zeytinler ogunlaşmış siyah zeytinden ayrılır ve kaliteli siyah zeytin kendi arasında kalibresine göre boylanarak ayrı ayrı salamura havuzlarında olgunlaşmaya bırakılır.

Hiç bir katkı maddesi kullanılmadan su ve tuz ile havuzlarda bekletilerek fermente edilir. Ve en doğal hali ile sofranıza gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
 
 

WhatsApp chat